تصفيه آب

درباره وبلاگ

تصفيه آب

مقدمه ای بر فونت

سه شنبه هجدهم 3 1400

مقدمه ای بر فونت

به مجموعه‌ای از یک الفبایِ کامل و هم‌خانواده، با حالت‌های مختلفِ حروفو دیگر کارکترهایِ (اعداد و علائمِ) مورد نیاز حروف‌چینی، قلمِ رایانه‌ای ودر انگلیسی تایپ‌فیس (به انگلیسی: Typeface) گفته می‌شود. از سویِ دیگر، به هر یک از حالت‌ها و اجزایِ این مجموعه که شاملِ حروف، اعداد و دیگر علائم نگارشی می‌باشند، فونت (به فرانسوی: fonte) (به انگلیسی: font خواندهمی‌شود: فانت /fɑ:nt/) می‌گویند.

امروزه در محافل عمومی و با توجه به حروف‌چینی جدید و نوری، واژهٔ فونت نسبت به تایپ‌فیس، رواج بیشتری یافته‌است. می‌توان گفت، مجموعهٔ حرف‌هایی که با رابطه‌های گرافیکی تصویر نوشتاری، یک زبان را نشان می‌دهند، قلم رایانه‌ای نامیده می‌شود که گاه در فارسی نیز، به‌پیروی از انگلیسی، آن را فونت می‌خوانند.

هم در حروف‌چینی سنتی و هم در کاربرد مدرن واژهٔ فونت برای اشاره به مکانیسم طراحی تایپ‌فیس به‌کار می‌رود. در حروف‌چینی سنتی فونت از جنس چوب یا فلز ساخته می‌شد. امروزه فونت یک فایل دیجیتال است.

فونت‌ها که در زبان فارسی به آن‌ها قلم گفته می‌شود در جایگاه خود حائز اهمیت‌ هستند. همان‌گونه که هر شخص با قلم خویش، نوعی متفاوت از قلم دیگری می‌نویسد، فونت‌ها هم مثل هم نیستند و هر کدام شکل منحصربه‌فردی دارند. در حد امکان باید سعی نمود تا از فونت‌ها به‌خوبی استفاده کرد و هر کدام را درجای خود به‌کار برد. در نظرگاه شخصی بنده، بحث نمودن پیرامون فونت‌ها نیازبه پرداخت دارد و باید به آن توجه نمود. در ذیل می‌کوشم تا تجربیات شخصی‌ام را در زمینه استفاده از فونت‌ها بیان کنم. امید آن دارم که مقبول ومفید واقع گردد.

ممکن است بپرسید؛ برای خواننده مهم نیست که متن با چه فونتی(عربی یا فارسی) نوشته شده است و در هر دو حالت، متن را یک‌جور می‌خواند و به مشکل خاصی برخورد نمی‌کند. در جواب باید بگویم، درست است که فرق بین این دو، به مفهوم کلمات و روان خواندن آن‌ها خدشه‌ای وارد نمی‌کند. اما ممکن است به مشکلات بسیار ظریفی برخورد کنید که هرگز فکرش را نمی‌کردید. به عنوان نمونه، موتورهای جست‌وجو اغلب به‌صورت کاراکتر به کاراکتر جست‌و‌جو می‌کنند، مثلاً وقتی شما کلمه “آمونیاک” را جست‌و‌جو می‌کنید، موتور جست‌وجو این کلمه را حرف به حرف خوانده و بنا بر درخواست شما (جست‌و‌جوی سریع و پیش‌رفته) اقدام می‌نماید. حال فرض کنید که شما با یک ویندوز فارسی وفونت فارسی این کلمه را نوشته‌اید، اما سایت‌هایی که این کلمه را در متن خود دارند از ویندوز و فونت عربی استفاده کرده‌اند. موتور جست‌وجو نمی‌تواند این کلمه را تشخیص بدهد، زیرا کاراکترهای «ک» و «ی» آن‌ها با هم فرق می‌کند.

البته شایان توجه است؛ بعضی از ویندوزها هم فارسی یا عربی هستند. ویندوزهای قدیمی ۹۸ اکثراً عربی‌اند. حتی بعضی از نسخه‌های ویندوز XP SP۱نیز عربی‌اند. توصیه‌ام این است که از ویندوزهای فارسی استفاده کنید.

تفاوت ‌هااکتکی سنتی با فونت دیجیتال
فونت در چاپ سنتی عموماً از قطعه‌های فلزی (سربی) ساخته می‌شد. به این صورت که سرب گداخته را در قالب‌هایی که به شکل حرف‌های الفبا بود — و گاهی شکل‌های دوحروفی؛ مانند «لا»، یا بیشتر؛ مانند «ریال» و «الله» و نیز دیگر نشانه‌هایی که در نوشتن به‌کار می‌روند؛ همچون '، :، [، * و $ — ریخته‌گری می‌کردند. فونت در فضای دیجیتال گونه‌ای نرم‌افزار است. در این نرم‌افزار، حرف‌ها و دیگر نشانه‌هاینوشتاری را به شکل مجموعه‌ای از کاراکترها (برداری یا غیربرداری) به‌وسیلهٔ برنامه‌هایی مانند FontCreator یا Fontlab Studio یا font forge طراحی می‌کنند.

طراحی قلم
غزل
طراحی قلم یا فونت، برخلاف طراحی نشانه یا پوستر کهمعمولاً به‌طور انفرادی صورت می‌گیرد، کاری گروهی، فنی و پیچیده می‌باشد. به همین جهت، اساتید کارکشته و اهل فن، برای طراحی قلم، ۵ سال هنر و فلسفهٔشرق، ۵ سال هنر و فلسفهٔ غرب، ۵ سال خوش‌نویسی و ۶ سال آشنایی با فناوری (به‌ویژه دیجیتال) را ضروری دانسته‌اند.[۱]

قلم‌های پرکاربرد
قلم‌های زیر برای چاپ و نمایشِ اینترنتی، پرکاربردترین‌ها هستند:[۲]

عربی
احسا، آندلس، Arabic_transparant، بدر، Buryidah، هدا، Damman، خرج، کوفی، نسخ

فارسی
برای چاپ: ایران‌نستعلیق، لوتوس، میترا، نازنین، ترافیک، یاقوت، زر، هما، تیتر، رؤیا

برای نشر رومیزی: تاهوما، ایران‌سنس، یکان، کودک، رؤیا

بر پایهٔ موضوع کتاب بهتر است از فونت‌هایی که متناسب با موضوع باشند استفاده کنیم که تعدادی از موضوع‌ها به شرح زیر است:[۳]

موضوع کتاب    جمع‌شوندگی
(Tracking)    اندازه در عنوان
(Leading)    اندازه در متن
(Point)    فونت پیشنهادی
رمان، داستان–نمایشنامه و فیلمنامه    ۱۰-    ۱۸٫۵    ۱۴    میترا، نازنین،
ایران‌سنس

کودک و نوجوان    ۱۵-    ۱۶    ۱۳    رؤیا، یکان، کودک
پژوهشی و نظری    ۱۰- تا ۲۰-    ۱۸    ۱۴    لوتوس، بدر، نازنین، زر
شعر    ۱۰- تا ۱۵-    ۱۸    ۱۴    لیلا، نستعلیق
قطع جیبی    ۱۰-    ۱۵    ۱۲    میترا، نازنین
انگلیسی
Roboto, Calibri, Arial, Bookman, Century, Comic, Courier, Impact, Modern, Time New Roman

تغییر نحوهٔ نمایش فونت‌ها:

بولد (Bold): برای درشت‌نمایی (درشت)
ایتالیک (Italic): برای نمایش خط به‌صورت کج (منشأ گرفته از برج پیزا که کم‌کم به ایتالیک جا افتاده است)
زیرخط (Underline): برای برجسته کردن متن با کشیدن خطی افقی در زیر حرف/واژه/نماد
انواع سبک قلم
قلم خوشنویسی
قلم دست‌خط
قلم عنوان
قلم متن
قلم وب
قلم رمزینه
قلم علائم
سِریف و سَنزسریف
دریک تقسیم‌بندی می‌توان فونت‌ها را به دو گروه سریف و سنزسریف تقسیم کرد. سِریف، به دسته‌ای از فونت‌ها گفته می‌شود که در قسمت‌های پایانی، نقوش هر حرف، یک کشیدگی کوچک قلم وجود دارد. این دسته از فونت‌ها اغلب برای استفادهدر چاپ کتاب، مجله و روزنامه کاربرد دارند.[نیازمند منبع]

سنزسریف، به دسته‌ای گفته می‌شود که سِریف یا کشیدگی در انتهای حرف خود ندارند و تقریباً وزن خط در تمام سطوح فونت یکسان است. این دسته از فونت‌هامعمولاً برای نمایش در نمایشگرها و در آثار دیجیتال مانند صفحات وب، تصاویر و… کاربرد دارند.[نیازمند منبع]

پانویس
 رضایی‌نبرد، امین. خوشنویسی و طراحی حروف. صفحهٔ ۲۳۹


منابع
گفتگو با مسعود سپهر؛ بخش یکم
گفتگو با مسعود سپهر ؛ بخش دوم
گفتگو با مسعود سپهر؛ بخش پایانی
تفاوت فونت سریف و سنس سریف چیست
مقدمه ای برفونت ها و آیین نگارش

 

(0) نظر

دانلود فونت b nazanin

يکشنبه شانزدهم 3 1400

Yesi یدعم ولدیه القدرة على کتابة العربیة والکردیة.
ملاحظة: کن حذرًا عند استخدام هذا الخط لأنه یدعم أیضًا الأرقام الإنجلیزیة. إذا رأیت أن الأرقام فی برنامجک باللغة الإنجلیزیة ، فأنت بحاجة إلى تغییر إعدادات البرنامج.
تنزیل خط IR Nazanin
الحجم: 221 کیلو بایت
https://irfont.ir/fonts/free-download-b-nazanin-font/
 
تحمیل خط LMN Nazanin - LMN Nazanin

تم نشر هذا الخط فی عام 2012 بواسطة Farsi Negar Lyomon. لم یتم إجراء تغییرات کبیرة على هذا الإصدار من الخط. لا تحتوی على أحرف عربیة ولا إنجلیزیة.
تحمیل خط LMN Nazanin
الحجم: 96.6 کیلو بایت

 
تحمیل خط XB Keyhan - XB Keyhan

نشر بهنام عائلة خطوط کیهان الخمسة بناءً على نفس الحروف والرسومات الجمیلة على موقع إیرماج المتخصص فی عام 2009. تم تصمیم الخط فی الأصل لنظام التشغیل Mac OS X ، ثم أعید تصمیم الخط بالکامل وتوسیعه لیلائم نظام Windows. خط کیهان (الحروف هی نفس حبیبنا ، لقد غیروا اسمها للتو) بالکامل من الحروف العربیة والداریة والکردیة والباشتو والفارسیة والأویغوریة والأردیة والأوزبکیة والترکیة القدیمة (العثمانیة) والترکیة (الرومانیة) الحدیثة مع تم تصمیمه وتنفیذه باستخدام تقنیة Apple Advanced Typography (AAT) و Microsoft Type (OT) بتنسیق TrueType.
ملاحظة: کن حذرًا عند استخدام هذا الخط لأنه یدعم أیضًا الأرقام الإنجلیزیة. إذا رأیت أن الأرقام فی برنامجک باللغة الإنجلیزیة ، فأنت بحاجة إلى تغییر إعدادات البرنامج.
تحمیل خط XB Keyhan - XB Keyhan
الحجم: 1.1 میجا بایت
تحمیل خط f Nazan - p nazanin

تم إصدار Nazanin Font بواسطة Pishrosoft فی عام 2008. بالإضافة إلى الأحرف الفارسیة ، یحتوی هذا الخط أیضًا على أحرف إنجلیزیة.
تحمیل خط f Nazan - p nazanin
الحجم: 59.4 کیلو بایت

فی الصورة أدناه ، یمکنک الحصول على مقارنة أفضل بین هذه الإصدارات:

(0) نظر

دانلود فونت عربی مسیر

يکشنبه شانزدهم 3 1400

خط مسیر


خط عربی المسیری طراحی شده توسط محمد جابر دارای چهار وزن از نازک تا سنگین است و خط المسیری از زبان های فارسی ، اردو ، عربی و انگلیسی پشتیبانی می کند.

    یک کتاب درسی در مورد کتابخانه غنی از حروف وجود دارد که شامل زبان های عربی ، فارسی و فارسی است و این مدرسه دارای مجموعه کاملی از وزنه های چهار بعدی از نازک تا باریک است.

این طرح توسط Hoyani Lemonade طراحی شده و با تمایل به ایجاد قلم های خمیده بر اساس زیبایی قلم Nask ، اما با قلم مو به جای یک اینچ آغاز شده است. با دایره های گسترده و وسیع از حروف ، می توان آن را با فونت Lemonade نوشت ، که در اندازه های کوچک فونت بسیار آسان خوانده می شود ، در حالی که جزئیات زیبا آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده به عنوان فونت رابط تبدیل کرده است. المسیری شامل یک کتابخانه غنی از حروف پشتیبانی از زبان های عربی ، اردو و فارسی و یک کتابخانه کامل Tashkeel است. در چهار وزن از نازک تا ضخیم صادر شده است
خانواده قلم El Masiri بصورت رایگان

این گذرگاه خانواده ای از قلم های عربی مدرن است که توسط محمد جابر طراحی شده است (کمبود قلم در خانواده الماسیری) که با فیلم جیووانی لیموناد به زبان های لاتین و سیریلیک شروع می شود. زبان عربی با مفهوم رسم الخط منحنی الهام گرفته از زیبایی نسخه خطی و قلم سنتی بامبو جایگزین شد. این ایده توسط شمارنده های مفصلی که خوانایی را در اندازه های کوچک متن بهبود می بخشد و جزئیات عالی که آن را به یک رابط نمایشگر عالی در اندازه های بزرگ تبدیل می کند ، شکل گرفته است. Stream Al Masiri در چهار وزن (سبک ، منظم ، نیمه پهن ، تاریک) در دسترس است و م sheetلفه ورق کاغذ عربی شامل مجموعه بزرگی از شخصیت های پشتیبانی کننده عربی ، فارسی و اردو است.

از کجا می توان از این خط استفاده کرد؟

قابل استفاده در همه سیستم عامل ها از جمله تمام نسخه های Windows ، Mac ، iOS ، Android ، Web ، ...
به دلیل جسارت این فونت می توانید از آن در طراحی یا عنوان آرم استفاده کنید.

ضمناً ، لطفا در سطرهای جداگانه نظر دهید.

برای بارگیری فونت عربی اینجا را کلیک کنید.

منبع: ایران لاین

(0) نظر
X